גאורגיה

טרק בחבל הסוונטי לאוהבי הליכות

8

מספר ימים

27.9

תאריך יציאה

4.10

תאריך חזרה

גיאורגיה, שבקרב רבים (ובוודאי בקרב תושבי המקום) נחשבת למדינה היפה ביותר בעולם, היא מדינה בעלת מגוון אין סופי של תרבויות ונופים הממוקמת בצומת הדרכים בה התחברו במשך מאות שנים המשי, הכסף, התבלינים והאבנים היקרות של אסיה עם הסוחרים הנמרצים של אירופה. גיאורגיה היא ארץ מתפתחת המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה שעיקרה ערב רב של עמים וצבאות שעברו בסך או הפכו את הרי הקווקז לביתם. בגיאורגיה נפגשים המים החמים של הים השחור עם קרחוני העד, והפסגות מכוסות השלג של הרי הקווקז עם השטיח הירוק של מורדות ההרים, המדבר והעמקים הפוריים. טרק הליכה בחבל הסוונטי הינו מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים, אוכלוסייה מסורתית ומסבירת פנים, ערים עתיקות, מבצרים נישאים, דרכים חבויות, יין משובח ושמפניה, תושבי קבע לצד נוודים, אנשי הרים לצד אנשי מדבר ונופים עוצרי נשימה.

תוכנית הטיול

נצא בטיסה מתל אביב לבטומי (גיאורגיה)/ דרך יעד ביניים
עם הנחיתה (בערב) מעבר בקורת דרכונים, העברה למלון ארוחת ערב.
אפשרות לבילוי לילה בעיר/ לינה בטומי.

בבוקר נעלה על הרכב ונצא בנסיעה צפונה לכוון הקווקז, לחבל סוונטי (Svaneti/სვანეთი). מובלעת כמעט אוטונומית בלב הרי הקווקז הגבוה. למעשה שנים ארוכות לא ניתן היה לטייל באזור בגלל קשיי הדרך ובגלל קשיים אחרים, הדרך לעגלות סוסים נכבשה רק במהלך שנות ה 30 של המאה ה 20. נעלה מעמק הקוטאיסי אל מרומי הקווקז הגבוה דרך העיר זוגדידיზუგდიდი) (Zugdidi/, ונהר האנגורי (Anguri River) שער הכניסה המערבי לאזור.

ככל שנעלה יותר גבוה כך תשתנה גם הצמחייה מנוף מיוער וסבוך, לנוף אלפיני חשוף. המקומיים שנפגוש בדרכנו ביום זה הופכים אט אט מחקלאים עובדי אדמה לרועי צאן שרועים את עדריהם על המדרונות המושלגים של ההרים. לקראת שעות הצהריים נגיע למלוננו בכפר הציורי מסטיה.

מהכפר נשקף נוף מרהיב של פסגתו המושלגת של הר אושבה (Ushba Mountain/უშბა) הנישא לגובה של כ- 4700 מטרים, מימנו יורד קרחון מרשים אל העמק. עם ההגעה (צהריים). נתארגן על ציוד ההליכה ונצא למסלול ההליכה הראשון. כולל טיול הליכה דרך פלגי מים ויערות בסביבות הכפר מסטיה וטיפוס לקרחון צ’לאטי. לינה במסטיה.

סה”כ הליכה כ 2 שעות.

מרחק – 5 ק”מ

אופי מסלול – טיפוס מתון וירידה

הפרשי גובה – כ 150 מטרים טיפוס/ 150 מטרים ירידה

בבוקר קפיצה קצרה לקהילת הכפרים של מסטיה (Mestia/მესტია) שתושביו מדברים בשפה הייחודית לאזור (סבנורי) ומשמרים אפילו דת עצמאית המשלבת את האמונה הנוצרית (זרם הכנסייה היוונית אורתודוכסית) עם מוטיבים פגאניים. עם ההגעה נצא ברגל ממסטיה ונטפס לאוכף נמוך המשקיף על העיירה ועל הצד המזרחי של הר אושבה (בראות טובה ניתן לראות את צמד פסגותיו של ההר ואת קרחון צלאטי הגולש לאיטו מפסגת ההר). נמשיך ונצעד אל תוך קהילת הכפרים מולאחי (Mulakhi), כולל הכפר העתיק והמיוחד לקהירי, במהלך ההליכה נראה את המקומיים במלאכות היום יום, במשק הבית ובשדות. נחצה את הנהר הגועש ונגיע אחה”צ לכפר העתיק זבשי (Zhabeshi) בו נתארח בבית משפחה כפרית. לינה זבשי.

סה”כ כ 7 שעות הליכה.

מרחק – כ 13 ק”מ.

אופי מסלול – חציה של שלוחות וערוצים שיורדים מצפון מסלול הטיול ממערב למזרח.

הפרשי גובה – 400 מטרים טיפוס/ 500 מטרים ירידה.

עם בוקר נצא ונטפס בתלילות למרגלות הר טטנולדי (Tetnuldi 4958m), נחצה את מעבר ההרים הגבוה (2,800 מטרים) עם מבט נפלא על קרחון צ’אנרי. מהשלוחה ונרד לאורך נחלים קטנים אל הכפר הבא במסלולנו – הכפר המבודד אדישי (Adishi). הכפר אדישי הוא אחד הכפרים הציוריים והיפים ביותר בחבל הסוונטי. בתי המקומיים נבנו בתוך מגדלי השמירה המתנשאים מעל הגגות. את הלילה נעשה בביתה של נרגיזה, שתארח אותנו בשמחה על פי כל כללי האירוח הגרוזיני הכפרי המסורתי. לינה אדישי.

סה”כ כ 7 שעות הליכה.

מרחק – כ 12 ק”מ.

אופי מסלול – טיפוס חציית מעבר הרים זבשי וירידה לאדישי.

הפרשי גובה – כ 850 מטרים טיפוס/ 400 מטרים ירידה.

נצעד במעלה עמק קרחוני מרהיב ביופיו, בדרך מרבדי פרחים אין סופיים, נחצה פלגי מים שוצפים על גשרי עץ ארעיים, בדרך נראה שני קפלות עתיקות ששימשו בעבר את תושבי הכפרים, בואך לקרחון אדישי המרשים. נחצה את הנחל הגועש (בעזרת סוסים) ונטפס בתלילות מעלה אל עבר האוכף, נחצה את קו פרשת המים (מעבר צ’וחונדרי שגובהו 2,722) אל עמק חאלדה. בראות טובה הנוף מלמעלה מרהיב ביופיו, כולל פסגתו הקרחוני של הר הטטנולדי המרשים. נמשיך ונצעד במגמת ירידה בדרך נחלוף ליד כפרים כמעט נטושים עד לבית מקומי בכפר העתיק איפרלי (Iprali) שבקהילת הכפרים קאלה (Kala), שם נבלה את הלילה. לינה איפראלי.

סה”כ הליכה 7-8 שעות.

מרחק – 18 ק”מ.

אופי מסלול – טיפוס חציית מעבר הרים אדישי וירידה לאיפראלי.

הפרשי גובה – כ 650 מטרים טיפוס/ 800 מטרים ירידה.

נרד עם בוקר אל עבר עמק הנהר הרחב (תחילתו של האינגורי) ונטפס דרך כפרים ציוריים אל דרך עתיקה שחיברה את קהילת קאלה לקהילת אושגולי (Ushguli). הכפר הציורי שוכן בגובה של 2300 מטר, אושגולי הוא הכפר הגבוה ביותר באירופה, הכפר וסביבתו הוכרזו כאתר מורשת עולמית ע”י אונסק”ו – UNESCO. באזור יותר מ 22 מגדלים ששמשו למסתור והגנה מפני פולשים שהגיעו מהעבר הצפוני של הרי הקוקז (רוסיה) במאה ה 12. הבידוד הגדול של תושבי הכפר הקטן הביאו ליצירת אורח חיים ייחודי, מכניס אורחים וססגוני במידה רבה. כל זאת מול הנוף עוצר הנשימה הנשקף מהכפר. היום קצר יחסית ובסופו נוכל לנוח בכפר. לינה אושגולי.

סה”כ הליכה 5-6 שעות.

מרחק – 13 ק”מ

אופי מסלול – טיפוס מתון

הפרשי גובה – כ 450 מטרים טיפוס

בבוקר נצא בנסיעה חזרה לכוון מסטיה. הדרך עושה דרכה לאורך נהר האנוארי השוצף, חוצה גשרים, מעברי מים, כפרים נידחים ובעיקר נוף עוצר נשימה של הכפרים מעל. עצירה קצרה בעיירה מסטיה ומשם נמשיך ללילה אחרון בהרי הקווקז בכפר ההרים היפה מזארי (משם התצפית היפה ביותר על פסגת הבננה של הר אושבה).

עם ההגעה נצא למסלול הליכה אחרון… נצא בטיפוס מתון מהכפר הציורי במגמה צפונה לאורך נהר הדולורה. בתחילה נראה עוד את בקתות הקיץ של הכפר טוובישי, בהמשך ניכנס לתוך היער הסבוך, הדרך מטפסת לאיטה מתחת נראה את שאון המים הגועשים של הנהר ומעל נראה את הפסגות הגבוהות של הר אושבה האדיר. אחרי כשעתיים הליכה נראה את נפילת המים האדירה של מפלי אושבה. נחצה את הנהר הגועש בגשר עץ רעוע ונתחיל לטפס בשביל צר שבדרך מרבדי פריחה מרהיבים ביופיים ונוף מדהים ועוצר נשימה של עמק קהילת הכפרים של מזארי. לאחר כשעתיים נגיע למדף סלע שממנו תצפית מרהיבה על האזור המפלים והפסגות. לאחר שננשום אוויר פסגות נתחיל בירידה ארוכה חזרה למזארי. לינה מזארי.

סה”כ הליכה כ 4-6 שעות.

מרחק – 10 ק”מ.

אופי מסלול – טיפוס מתון ואח”כ תלול וירידה תלולה ואח”כ מתונה.

הפרשי גובה – כ 800 מטרים טיפוס/ 800 מטרים ירידה.

בבוקר נרד לבטומי עיירת הנופש הקסומה שלחוף הים השחור – היוונים קראו לה בטוס, קיצור של “בטוס לימן” שפירושו נמל עמוק. כובשים רבים באו בה, והיא ידעה ביצורים וקרבות ורוב חייה אמרו לה תהיי נמל ותשתקי. בסוף המאה ה-19 בטומי הוכרזה כעיר וארכיטקטים הובאו לעשות בה מעשיי בניה וארמונות לקרוא אליה את שועי ומתענגי עולם. חלקם משופצים עכשיו והאחרים עדיין עומדים בלויים ודהויים, זכר לשנות הקומוניזם שהתייחסו בתיעוב לכל שריד של הדוניזם. עם ההגעה נצא לסיור קצר בעיר באחר הצהריים בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה של בטומי לטיסה חזרה (דרך יעד ביניים) לתל-אביב.

מה המחיר כולל

המחיר כולל
 • טיסות בינלאומיות (או ישירות או דרך יעד ביניים).
 • מיסי שדות תעופה (מעודכן לנובמבר 2016).
 • לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
 • כלכלה: פנסיון מלא, ארוחת בוקר וערב במקומות הלינה לכל אורך המסלול, ארוחות צהרים – פיקניק בשטח/מסעדות קטנות.
 • מים מינרלים (בקבוק לאדם ליום), צ’ופרים ופינוקים לאורך הטיול.
 • תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג לנוסעים.
 • ערכת ע.ר, ערכת קפה, ערכת פיקניק ועוד…
 • הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
 • ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
 • טיפים לנותני השירותים בחו”ל.
 • דמי רישום.
המחיר לא כולל
 • ביטוח נוסעים.
 • הוצאות ושירותים אישיים.
 • כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.

חברים ממליצים

לילך כספי

אחח גאורגיה... הנופים שהפילו אותי מהרגליים, הגעגועים לחברי הטיול, המדריך האלוף, האוכל, הכפרים. ההחלטה הכי טובה שעשיתי שנה שעברה

עידן קורן

היי חברים, תודה רבה על טיול מהנה כל. איתי - אהבתי כל רגע מההדרכה שלך ומתוכן הטיול.

שירן כרמל

אחחח איזה מושלם היה, הייתי חוזרת לשם שוב עכשיו! הנופים עוצרי הנשימה, המדריך התותח, האנשים המדהימים, האנרגיה, האוכל והחוויות!

כדאי לדעת

 • סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים
 • התוכנית מתארת את אתרי הביקור אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים.
 • המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.
 • מחיר הטיול נכון למחירי הטיסות ושירותי הקרקע הידועים בחודש נובמבר 2016, יתכן ויהיה שינוי במחיר הטיול בעקבות עלית/ ירידת מחירים ושינויי שער דולר/ מטבע מקומי.

שתפו עם החברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן