אתיופיה פסח 2020

מסע אל עבר השבטיים

11

מספר ימים

6.4

תאריך יציאה

16.4

תאריך חזרה

אתיופיה הממוקמת בחלקה הצפון מזרחי של אפריקה היא מדינה רבת גוונים ונופים תרבותיים ואנושיים, היסטוריה ארוכת שנים של מעל ל2,000 שנות עצמאות תרבותית. אתיופיה התברכה במזג אוויר טרופי, ביערות עד, שמורות טבע מרהיבות, נהרות ואגמים ולצדים גם נופי מדבריות חמים וטרשים. במסע המיוחד שבנינו נעבור בין נופים קדומים של הרי גרניט, נופי אבני חול והרי געש. נתערב באוכלוסייה המקומית ונכיר תרבות מרהיבה מיוחדת ובלתי נשכחת.  

תוכנית הטיול

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לאדיס אבבה עם הנחיתה נעלה נוספת אל העיר באהר דאר, מיד עם עם הנחיתה נצא אל מפלי הנילוס הכחול הנקראים באמהרית טיס איסאט שמשמעותם ה”מים העשנים”. בעונות הגשומות רסס המים העשנים נראה למרחוק ולעתים מעוטר מפל המים גם בקשת צבעונית. לאחר הסיור במפלי הנילוס הכחול נצא לשייט בימת טאנה, אל כנסיה/מנזר עתיק, מראשית תקופת הנצרות באתיופיה שהוקמו על איים במרחב האגם. לקראת ערב נשוב חזרה אל באהר דאר ונשאר ללון בה.

הבוקר נשים פעמינו לכיוון גונדאר, על הציר בו מוקמו מרבית מהכפרים היהודיים החשובים במהלך ההיסטוריה. תחנתנו הראשונה, תהיה העיר טדה, בה נתחקה אחרי הקהילה היהודית הקטנה שבה חיו יהודים ונתחבר אל רכבי שטח בדרך ירוקה העולה ומטפסת בין כפרים ציוריים, אל הכפר שנחשב למרכז היהודי הגדול ביותר באתיופיה הכפר אמבובר, שם נשמע את סיפור הקהילה היהודית בבית הכנסת שעדיין עומד על תילו ונלמד להכיר את בית הספר היהודי. לאחר הביקור בכפר אמבובר נמשיך בדרכנו אל העיר גונדאר. שם גם נבלה את הלילה. לינה וארוחת ערב בגונדאר.

את יום הטיול נקדיש לגונדר “הפרח של אפריקה” הבירה הקיסרית במאות 19-17. נבקר במתחם הקיסרי של הקיסר פסילדס: מתחם ארמונות מיוחד שנבנה בהשפעת סגנונות הבנייה של אחת האימפריות החשובות במאה ה 17, הפורטוגזית. נבקר בכנסיה החשובה דאברה באראהן שקירותיה ותקרתה מכוסים בציורי קיר מסיפורי התנ”ך והברית החדשה. נצא אל אזור כפרי ביתה ישראל, שמהם עלו יהודי אתיופיה לישראל במבצע שלמה ומבצע משה, נסייר בכפרים ובמבנה ששימש כבית כנסת לקהילה. לינה וארוחת ערב בגונדאר.  כאן נחגוג את ליל הסדר ביחד.

השכם בבוקר נתחיל בביקור בכפר אותנטי בראש הרי הסימיאן שם נעבור טכס הכנת הקפה המסורתי
והאינג’רה של סימיאן העשויה שעורה. משם נצא נעזרים בפרדות דרך הצמחייה המיוחדת אל מחנה הלילה. באתר גי’ץ שבגובה 3600מ.’ נגיע אל סף התהום האימתני שנופל לעומק של .1500שם נצפה בלהקות קופי בבוני הג’לדה מתגלגלים במורד המצוק הענק אל מקומות הלינה שלהן במערות שבעומק המצוק- מחזה שאין שני לו. קופי הגלאדה האנדמים לאתיופיה ניחנים בכישורי תקשורת בין הגבוהים בעולם החי .התצפית בלהקות הקופים בנוף ההררי הייחודי מרתקת. לינת שטח באוהלים ושקי שינה במחנה גיץ’ – שיסופקו לנו.

*ארוחת הערב אינה כלולה, 

מוקדם בבוקר נטפס לתצפית בפסגת אפריקה אימט גוגו. רכס סימיאן נקרא “גגה של אפריקה” והוא מבין
הפסגות הגבוהות ביותר ביבשת. שם נעשה תצפית אל הנוף המבותר והמרהיב של רכס סימיאן כלפי
פסגת ראס דשן הפסגה הגבוהה ביותר בסימיאן ואל הרי השולחן היפיפיים. בדרך נראה את הגזעים
הכבירים של צמח לובליית הענק שהוא ייחודי לסימיאן. משם נמשיך אל ערוץ הנחל ונטפס חזרה אל כביש
הגישה דרך יער מוצל. מכאן ניסע אל העיירה דברק וממנה חזרה לגונדאר. לינה במלון בגונדר.

הבוקר נצא מגונדאר וממנה נמריא אל ההרפתקה האמיתית שלנו בטיול: המסע המיוחד במדבר דנקיל. עם נחיתתנו במקלה נצא לסיור ראשוני ולהיכרות עם עיר המחוז הנידחת של מחוז טיגראי ונתארגן לקראת המשך ימי המסע.

היום נצא בנסיעה אל מדבר דנאקיל, בשעות הבוקר המוקדמות יחכו לנו רכבי השטח ונצא דרך המדרונות הסלעיים של הרי טיגראי, אל אזור המדבר. בדרכנו למדבר נעצור בכפר בהרהלה למנוחת צהריים קצרה שם נכיר גם את בני העפר לראשונה אותם נכיר בשעות הערב עת יביאו את בלוקי המלח הגדולים בשיירות גמלים ארוכות באזור. נמשיך ונטייל במדבר ככל שיותיר לנו עד הזמן ובשעת ערב נגיע אל הכפר העפרי בו נבלה את הלילה על מיטות עץ מתחת לכוכבים. לינת שדה על מיטות עץ בשקי שינה שיסופקו לנו.

ביומנו השני במדבר דאנקיל נצא מוקדם מאוד בבוקר מהאמד אלה לפני שהחום יגיע לשיאו. נסע למקום שבו כורים את המלח ונחזה באחת מהעבודות הקשות בתבל. נראה כיצד שוברים את המלח לבלוקים. ומעמיסים אותו על הגמלים. מכאן נסע  לברכות הגופרית של דלול אשר צובעות את אדמת המלח בצבעים חזקים, צהוב ואדום אבל גם ירוק וכתום נראים פה ושם. המראה מדהים ומרשים, ולא תמצאו מקומות אחרים בעולם שמציעים מראות כאלו. לאחר כשעה וחצי ממשיכים בנסיעה קצרה מאוד למעיין קטן, שמי הים המליחים שבו זרמו מתחת לקרקע כל הדרך מהים האדום. נסיעה קצרה מאוד תביא אותנו לאזור עם סלעים בצורות מעניינות. משם נחזור בנסיעה אל העיר מקלה.  לינה במלון במקלה 

הבוקר נשכים קום, נעזוב את מקלה ונצא בנסיעה ארוכה דרומה אל אזור לליבלה בדרכנו נתרשם מהשינוי האקלימי באזור ונחלוף על פני כפרים נידחים דוגמת וולדויה ומאיהצ’ו עד הגיענו אל העיר לליבלה. העיר לאליבלה נחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, עד עצם היום הזה. המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה. את חלקו הראשון של הסיור בלליבלה נקדיש לביקור במתחם הכנסיות העליון, נשכור חמורים או פרדות ונעפיל אל החלק העליון של מתחם הכנסיות ממנו נשקף נוף מרהיב של אזור הכנסיות ושל הנוף מסביב.

ביום הטיול השני בלליבלה, או בכינוייה “אדיס ירוסלם”, ירושלים החדשה, נצא למסע רגלי אל הגבעה החולשת על הנוף המרהיב של הכנסיות, בעיירה ההררית שזכתה לכינוי “בית לחם”, נשוחח בלבביות עם הנזירים המקומיים ונשוב ביום הליכה בלתי נשכח ליהלום שבכתר אל כנסיית סנט ג’ורג’ כנסיית הצלב המרהיבה החצובה בסלע החמרה המיוחד. לאחר הסיורים נשוב ללינה בלליבלה.  

הבוקר נעזוב את לליבלה ונצא בטיסה לאדיס אבבה, “הפרח החדש”, בירתה של אתיופיה מסוף המאה ה 19 ואחת הערים החשובות ביבשת אפריקה. אדיס נבנתה על ידי המלך מנליק הII  ואשתו המלכה תיאטו והיא ממוקמת על רמת הבזלת הגבוהה ברום של 2,400 מטרים מעל פני הים. ביום הטיול שלנו באדיס אבבה נבקר באתרים החשובים של העיר, באזור האוניברסיטה, כיכר המצעדים וכמובן שלא נוותר על ביקור במוזיאון הלאומי של אתיופיה בו נראה את השלד המשוחזר של לוסי נמשיך בנסיעה בסמטאות שוק המרקטו, שנחשב לשוק הגדול ביותר באפריקה מיוהנסבורג ועד לקהיר. לאחר הסיורים נועבר לטיסה שתחזירנו חזרה לתל אביב.   

מה המחיר כולל

המחיר כולל
 • מלונות וגסט האוסים כמפורט בגוף התוכנית או דומה להם
 • טיסות פנים כמפורט בתכנית: אדיס אבבה – באהר דאר / גונדאר – מקלה / לליבלה – אדיס אבבה
 • ארוחות בוקר וערב במלונות או בתנאי השטח
 • כניסות לכל האתרים והביקורים המופיעים בתכנית הטיול
 • מדריך ישראלי מטעם טיולי ברק
 • לינה בשטח בימי הטיול במדבר דנקיל (לילה אחד).
 • לינה בשטח ביום הטיול בהרי סימיאן (לילה אחד).
 • תשר לנותני השירותים המקומיים
המחיר לא כולל
 • ארוחות שאינן במסגרת התכנית
 • ביטוח רפואי ומטען
 • שתייה בארוחות
 • הוצאות בעלות אופי אישי
 • אשרת כניסה לאתיופיה שעלותה 50$ משולמת עם הכניסה למדינה.

חברים ממליצים

איבגני יאיר קולט

אחד הטיולים המדהימים שיצא לי לעשות, עם מדריך תותח!

הדר

היה כל כך כיף ועוצמתי איתכם ואני כבר מתגעגעת לחבורה שנוצרה, נשיקות לכולם.

יעל פסטל

תודה על הכל, מאוד שמחתי לחוות את כל הרגעים והחוויות איתכם, אם מתגעגעים למבטא, תתקשרו חופשי 😉 נתראה בקרוב, אוהבת

יעקב

באתי לטיול בלי ציפיות מיוחדות לגבי התוכנית ולגבי האנשים והופתעתי ברמות על! זכיתי לטייל ולהכיר אנשים אדירים 🙂 היה יותר טוב ממה שבערך שיערתי שיהיה ואיתי את מדריך מקצועי, סובלני ותותח על!!

שתפו עם החברים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן