להיות צמחוני ביפן ….

מסע אל ארץ קסומה שאוהבת בעלי חיים בצלחת שלה או איך להיות צמחוני במקום שלא ממש מבין מה זה אומר צמחוני.

שלום לכולם – מאחר ויש כבר הרבה שאלות בנושא זה, חשבתי לרכז כאן את חוויותיי כצמחוני ביפן.

נתחיל מזה שלהיות צמחוני ביפן זה דבר אפשרי בהחלט, אבל דורש מאמץ.

בתור התחלה חשוב לציין שלא כל היפנים מבינים מה זה צמחוני והם צריכים הסבר מה זה בדיוק. היה לי מקרה עם מוכרת יפנית שדיברה אנגלית יחסית טובה וששאלתי על פיצה מה היא מכילה, היא ענתה לי ש”הפיצה צמחונית ומתאימה לך. יש בה רק גבינה ובייקון”. הרבה מהמאכלים ה”צמחוניים” שלהם שמכילים רק ירקות בושלו בצירי דגים או בשר, ולכן גם את זה חשוב לקחת בחשבוןץ

כך שלמרות שיש ביפן נזירים בודהיסטים שאוכלים תזונה טבעונית, מרבית היפנים אוכלים מידי יום המון בעלי חיים מתים. וחלקם לא בדיוק יודע מה זה צמחוני.

המשפט “וואטאשי ווה בג’יטריאן דסו” שמשמעותו “אני צמחוני”, יכול להגיד ליפנים או לחלקם שאתה אוהב לאכול מזון מן הצומח בעיקר, אבל אתה גם אוכל בעלי חיים לשעבר. כך שלמשפט הזה צריך להתלוות גם הסבר מה הכוונה בצמחוני ומה צמחוני לא אוכל.

פתרון יחסית טוב שמצאתי הוא להעזר בגוגל טרנסלייט, במידה ונתקלתי במוכרים שאינם מדברים אנגלית, שלפתי צילום מסך שמסביר מה מבחינתי זה להיות צמחוני. אני מצרף את העמוד הזה. זה עזר לי לא מעט פעמים וחסך לי אי נעימות ברכישת מזון שאיננו מתאים. אתם מוזמנים להוריד אותו ולהשתמש אם נוח לכם.

המלצה נוספת היא: אם אתם נוסעים ליעד קטן, שבו הסיכוי למצוא מזון צמחוני הוא נמוך, רצוי להביא איתכם מראש אוכל מהנקודה ממנה אתם יוצאים.

היתרון של יפן הוא בכך שפזורים בה המון רשתות של חנויות נוחות, 7/11, FAMILY MART, LAWSON וכיוב’. בחנויות אלו מוכרים אוכל מוכן מראש. יש פירוט מה מכיל האוכל, אבל הפירוט הוא אך ורק ביפנית. מסך הצילום של גוגל טרנסלייט עזר לי ומצאתי גם מנות סושי צמחוניות ברשת פאמילי מארט ולאווסון. מצרף תמונה של מגש סושי צמחוני, שעלה גם זול בסביבות 300 יין (שזה בערך 11 ש”ח). בחנויות הנוחות אפשר למצוא גם אורז צמחוני עטוף בניילון, לחם, גבינות ומוצרי חלב נוספים. ברשת 7/11 מצאתי גם פיצה מאודה. להזהר ולוודא שיש בה רק גבינה ורוטב עגבניות לפני שקונים אותה, כי חלק מהרשתות הוסיפו לפיצה הזאת בשר.

יתרון נוסף הוא שפע של מסעדות הודיות שקיימות, רק שחובה לציין ולשאול מראש אם יש להם מנות צמחוניות, שכן לא בכולן יש. יש מסעדות הודיות שאפילו מתאימות מאוד לטבעונים שכן יש להם תפריט המיועד לדת הג’יין (שלה יש דיאטה מיוחדת משל עצמה, טבעונית מיוחדת, מוזמנים לגגל ג’ייניזם, במידה ומעניין). כך שמסעדות הודיות יכולות להיות אופציה טובה.

בהרבה מסעדות (בעיקר חדשות למיניהם) מבינים שיש תיירים צמחונים וחלק מקדמים מנות צמחוניות. כך למשל מצאתי באוסקה, בקניון ענקי ליד תחנת הרכבת, מקום אוכל בשם CHABUTON, שמוכרים בו ראמן צמחוני, עם ירקות ותוספות ירוקות, כולל ספירולינה ושימוש באטריות מיוחדות ירוקות (כנראה עשויים מירקות ואצות). ברשת YOSHINOYA יש מנה צמחונית של ירקות מאודים על מצע של אורז (הדבר היחיד שלא בדקתי עם הרשת הזאת הוא אם נעשה שימוש בציר דגים במנה הצמחונית). בכל מקרה המנה היתה טעימה והגשה גם עם מרק מיסו והמנתי לעצמי עוד קערת אורז (הייתי רעב חחח).

נעזרתי גם באפליקציה חינמית שנקראת VEGETARIOUS. האפליקציה הזאת מסייעת באיתור מקומות צמחוניים באיזור, הבעייה שרוב החיפושים העלו המלצות ביפנית, ולא תמיד היה ברור איך להגיע לשם. כך שאני לא בטוח שתמיד האפליקציה היא רעיון טוב. לא ניסיתי את HAPPY COW, אך אני מניח שזאת אמורה להיות אפליקציה הרבה יותר ידידותית ונוחה.
האתר של הפי קאוו דווקא די ידידותי. אפשר גם להעזר בו.

דברים נוספים – הבאתי איתי מהבית אגוזים, שקדים ותמרים שיהיה איתי למקרה הצורך. הראיתי את זה בכניסה ליפן (המסמכים שלהם דורשים שתצהיר אם הבאת איתך ירקות). הראיתי לאיש המכס והוא חייך ואמר שזה בסדר להכנס עם האוכל הזה ליפן.

זהו פחות או יותר מחוויותיי כצמחוני ביפן. משימה לא פשוטה, אך אפשרית.

מקווה שהפוסט הזה יעזור להרבה ממכם.
וכל מי שצמחוני או טבעוני ויכול להוסיף משהו שיכול לעזור למטיילים אחרים מוזמן להוסיף כאן מהחוויות שלו או שלה כמובן.
תודה מראש

Kobi Cohen
מאמרים נוספים
נהנתם מהמאמר? שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב google
Google+
לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן