תחבורה בווייטנאם

התנועה בכבישי ווייטנאם היא תופעה ייחודית וחוויה בפני עצמה. הצפיפות האדירה של כלי רכב מכל הסוגים והמינים יחד עם מנהגי הנהיגה המקומיים הופכים את הנהיגה לאתגר!

ווייטנאם היא אחת המדינות המסוכנות ביותר בתחום תאונות הדרכים ויש בה פי 6 יותר הרוגים בתאונות דרכים מישראל, ביחס לאוכלוסייה. לכן, גם אם אתם מחשיבים עצמכם לנהגים טובים וזהירים – מומלץ שלא תנהגו בעצמכם בערים הגדולות.

נהגי המוניות לא מדברים אנגלית, צריך לרשום/להראות להם את כתובת היעד.

הנה שלל האפשרויות העומדות בפניכם:

אפליקציה Grab – Transport, Food Delivery, Payments

מורידים את האפליקציה שלGrab , מזמינים הסעות באפליקציה במחיר מוזל, כותבים את יעד הנסיעה, מופיע שם של נהג, תמונה שלו ומספר הרכב, עלות הנסיעה וזמן הגעתו. עם הגעת הנהג נוסעים אל היעד, יש באפליקציה מעקב אחר המסלול ולחצן חירום למצוקה. מגיעים אל היעד ומשלמים לנהג את המחיר הנקוב ללא ויכוחים ורמאויות, המחיר נמוך ממחיר מוניות.

יש אפשרות להכניס כרטיס אשראי (יש מצב שתוכלו להכניס אותו רק כשתגיעו לויטנאם) ויש בזה יתרון – אחרי כמה נסיעות תתחילו לקבל נסיעות בתוך העיר בהנחה גדולה ביחס לתשלום במזומן – לפעמים חצי מחיר. יש בזה גם נוחות גדולה – פשוט יורדים מהאופנוע/מכונית והולכים, אין צורך להתעסק בעודף וכו’. המחירים ככה זולים מאוד.

לאתר Grab :      

הורדת האפליקציה Grab:

https://apps.apple.com/SG/app/id647268330?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grabtaxi.passenger&referrer=af_tranid%3DCzc4Rnjc_xwYfpOklgx4Ag%26pid%3DMY-Website-ADR-Install_Button%26c%3DWebsite_Download%26af_web_id%3D5c89e090-5c62-4590-b691-e77d2582d4f7%26utm_source%3DMY-Website-ADR-Install_Button%26utm_campaign%3DWebsite_Download

             

אפליקציה Uber

ניתן גם להשתמש באפליקציית : Uber למי שרוצה/מעדיף כנסו לקישור הבא : לחץ כאן

לאתר Uber

הורדת האפליקציה Uber:

https://apps.apple.com/us/app/uber/id368677368?mat_click_id=7a99d40f308340439f4577254e1dc029-20190817-7336&referrer=mat_click_id=7a99d40f308340439f4577254e1dc029-20190817-7336&link_click_id=691191702261924568
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubercab&hl=iw

             

אמצעי תחבורה בתוך ווייטנאם

מרחקי הנסיעה בווייטנאם גדולים ומהירות הנסיעה הממוצעת אינה גבוהה (כ-40 קמ”ש). הרכבות איטיות אף יותר ולוחות הזמנים שלהן אינם מדויקים, ולכן הן אינן מומלצות למי שזמנו יקר.

למרחקים גדולים מומלץ להיעזר בטיסות פנים. יש טיסות זולות, המתאימות למטיילים בתקציב נמוך (כמו Jetstar Pacific או VietJet Air),  אך הן נוטות לא לדייק ולעיתים אף להתבטל. החברה האמינה והמדוייקת ביותר היא חברת התעופה הלאומית Vietnam Airlines, שהיא גם חברה באיגוד החברות Star Alliance, והזמנה שנעשית מספיק מוקדם מראש עשויה להיות לא יותר יקרה מטיסת לואו קוסט.

למרחקי נסיעה קצרים יותר, כמו למשל מהאנוי למפרץ הא לונג (Halong), במהלך 4 שעות, ניתן לנסוע באוטובוס או שאטל, אך המומלצת ביותר היא חברת הלימוזינות DCAR, שעלות הנסיעה בה למרחק זה היא 10$ לכל כיוון. השכרת רכב פרטי, כולל נהג (לא מומלצת נהיגה עצמית), היא כמובן הדרך הנוחה ביותר, ומחירה נע בין 35$ ל-70$.

בנסיעות עירוניות או למרחקים קצרים, ניתן לנסוע באוטובוס מקומי, אך מוניות אינן יקרות ונוחות הרבה יותר. החברות האמינות Taxi Group בצפון, Vinasun taxi בדרום, ו- Mai Linh taxi בכל המדינה. שם החברה ומחירי הנסיעה אמורים להופיע מחוץ למונית, ויש לוודא שהנהג מפעיל מונה.

אפשרות נוספת היא אפליקציית Grab taxis הפופולרית בווייטנאם, ומקבילה לאפליקציית Uber במדינות המערב.

אוטובוס

ברוב הערים הגדולות תוכלו ליהנות ממערכת נוחה ויעילה של אוטובוסים עירוניים. מומלץ לקנות מפת אוטובוסים כדי להבין יותר טוב את הקווים ולהתנייד בקלות.

כרטיס אוטובוס פתוח בווייטנאם הוא כרטיס שעולה לא יותר מ-40 דולר (חפשו בכמה סוכנויות שונות לפני שקונים). הכרטיס הוא sleeper, ונותן לכם בין 4 ל-6 עצירות בכל הערים המרכזיות בווייטנאם בין האנוי לסייגון. חשוב מאוד לבחור חברה נכונה, חברה עם כרטיס כחול (בסוכנויות תמיד יראו דוגמא לכרטיס כחול, חשוב לשאול מה צבע הכרטיס של החברה שקונים ממנה). אל תעשו את הטעות ותקנו כרטיס של Camel Travel, היא החברה שהכי מפרסמים בהאנוי, אבל הם נוכלים! רק האוטובוס הראשון נראה כמו בתמונה, אחרי זה יש אוטובוסים ישנים וגרועים, הם לא עומדים בשעות שהם מפרסמים, ולפעמים מורידים בתחנה אחרת ואנשים שכביכול לא קשורים לחברה מציעים הסעה בתשלום לתחנה הנכונה בעיר ואפילו האוטובוס לסייגון (7 שעות) לא היה בכלל אוטובוס שינה אלא מושבים רגילים ואל תבנו על זה שיש למי להתלונן. 

https://futabus.vn/en-US

חברות אוטובוסים מומלצים בקרב הגולשים

  1. Futa bus line                                                                           

לחברה קיימים קוים בין הערים נאטרנג דאלאת וסייגן ייתכן ועוד מקומות נוספים, לחברה משרדים בערים רבות כדאי לבדוק באתר החברה היכן נמצא משרד בכל עיר. בעיקרון חלק ממשרדי הנסיעות מוכרים כרטיסי החברה וחלק לא כך שבמידה ולא מצאתם משרד שמוכר או שהמחיר נשמע גבוה כדאי להגיע למשרדי החברה ולרכוש ישירות.

לחברה צי אוטובוסים חדישים נקיים בד”כ אוטובוס שינה (מעין כורסא מיטה בקומתיים נוחה מאוד) החברה אף נותנת שירות של איסוף מבית המלון לתחנת האוטובוס וכן פיזור באמצעות מיניבוסים של החברה ליעד ללא תשלום נוסף. בכל נסיעה מקבלים בקבוק מים וכן מספר עצירות תלוי ביעד לצורך התרעננות.

השירות אדיב והנסיעה טובה וחלקה.

עלות כרטיס מנאטרנג לדאלאת 125,000 דונג שהם בערך 5.50$ משך הנסיעה כ – 4 שעות.

כמו כן הנסיעה מדאלאת לסייגון ערכה כ 7.30-8.00 שעות בעלות של בערך 220.000 דונג. החברה מגיעה עד פאתי סייגון שם ממתינים מיניבוסים של החברה שלוקחת את הנוסעים ללא תשלום עד למשרדי החברה ברובע 1 בסייגון ממש רחוב אחד סמוך לרחוב בו מתרכזים רוב ההוסטלים

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.futabus.activity
https://apps.apple.com/us/app/futa/id1049039667

אתר החברה:        https://futabus.vn/en-US

אפליקציה:

https://www.thesinhtourist.vn/
  • סינקפה (TheSinhTourist)

רצוי להזמין כרטיסים מבעוד מועד באתר של החברה, כך תהיו בטוחים שלא ירמו אתכם ותקבלו שירות ברמה הראויה. על נסיעת לילה שלוקחת כ- 11 שעות בין הוי אן ל-נה טראנג תשלמו בהזמנה באתר 199 אלף דונג שהם פחות מ-10$.

במהלך הנסיעה יש כמה עצירות לשירותים וכן 2 עצירות ארוכות אכול/שתייה ולהתרענן במסעדות מקומיות. האיסוף והפיזור של האוטובוס נעשים במרכזי הערים וסמוך למשרד הראשי של החברה.

הנסיעה עצמה נוחה, כדאי להזמין זמן רב מראש כי חלוקת המקומות היא בהתאם לקדימות הרכישה, ככל שמקבלים מקומות בחלק הקדמי ובחלק הנשוך (יש 3 שורות ו-2 קומות) הנסיעה נוחה יותר. יש אפשרות לרכוש מקומות משודרגים בחלק האחורי של האוטובוס.

לפני העלייה לאוטובוס מקבלים בקבוק מים מינרלים לנוסע, מבקשים לחלוץ נעליים, מקבלים כרית קטנה ושמיכת פליז דקה.

מומלץ להכין מראש חטיפים ועוד שתייה לנסיעה ולא לסמוך על העצירות, כי לפעמים יש כמה שעות בין העצירה הבאה. אין שקעי טעינה ולכן רצוי להגיע עם סוללה מלאה בטלפון וכן להביא בנק טעינה נייד, לסובלים מרעש ותאורה מומלץ אטמי אוזניים וכיסוי עיניים. לזכור לקחת כל מה שצריך להיות בזמינות תיק קטן, לא ניתנת גישה לתיקים הגדולים המאופסנים בתא המטען.

אתר החברה :       https://www.thesinhtourist.vn/

שעות נסיעה:        https://www.thesinhtourist.vn/busschedule

רכבות

רכבת היא אופציה נוחה יותר מאוטובוס, אך קחו בחשבון שהיא גם איטית ויקרה יותר. הרכבות מגיעות כמעט לכל מקום, יש אפילו אחת שמגיעה עד לסין. חשוב לשים לב לכמה דברים אם בוחרים באופציה זו. ראשית, שימו לב שיש כמה מחלקות וכדאי לדעת מראש מה כל מחלקה נותנת:

Hard Seat – כשמו כן הוא, ספסלים קשים ולא נוחים.

Soft Seat – כמובן משמעו ספסלים מרופדים ונוחים (חשוב מאוד בנסיעות ארוכות שכאלה)

Hard Sleeper – שם יש 3 קומות ו-6 מיטות סך הכל, כאשר העליונה זולה יותר והנמוכה היא היקרה יותר

Soft Sleeper – כולל 4 מיטות ואפילו קצת פרטיות בעזרת דלת לסגירת התא. בנוסף, תוכלו לבחור גם אם ברצונכם בתא ממוזג או האופציה הזולה יותר, ללא מיזוג.

טיפ: את הציוד האישי שלכם שימו עליכם בכל זמן, שכן לא חסרים גנבים שמחכים לרגע המתאים בו יוכלו לקחת קצת שלל הביתה.

ניתן לבדוק לוחות זמנים ועלויות במנוע החיפוש Baolau , באתר The Man in Seat 61  או באתר של מפעילת הרכבות Vietnam Railway . ככלל האצבע, עדיף להזמין את הכרטיסים כמה שיותר מראש, לפחות 4-5 ימים קודם, בעיקר אם אתם מתכוונים לטייל במהלך סוף שבוע או חגים. ניתן לרכוש את הכרטיסים בתחנות עצמן או דרך מלון, הוסטל או סוכנות נסיעות (ודאו שקיבלתם את הכרטיס שביקשתם!). 

תעריף הנסיעה תלוי במחלקה הנבחרת והרכבת אותה אתם לוקחים כשלמעשה ככל שהרכבת מהירה יותר, כך הכרטיס יהיה יותר יקר. לשם אינדיקציה, נסיעה מהאנוי להו צ’י מין תעלה כ- 70$ (1,500,000 דונג) וצפונה למחלקת המיטות הרכות וכ- 60$ למחלקת המיטות הקשות ברכבות האיטיות יותר. בכל הרכבות תוכלו למצוא שירותים אך כפי שניתן לדמיין, ככל שתרדו ברמת המחלקה, כך הם יהיו יותר מלוכלכים. לפעמים המחיר כולל ארוחות פשוטות אך נמליץ בכל זאת לקחת איתכם צידה לדרך כמו חטיפים, פירות ושתייה. יש אפשרות לקנות חטיפים בתחנות העצירה וגם בעגלות העוברות במעברי הרכבת. כך או כך, שימו לב לחפציכם האישיים והחביאו היטב דברי ערך בעיקר אם אתם הולכים לישון.

מוניות

שפע מוניות לנסיעה בערים הגדולות יעמדו לרשותכם. כל מונית נושאת מדבקה עם המחיר ההתחלתי ועלות נסיעה לקילומטר אחד. חשוב שתוודאו שהנהג מפעיל את המונה בהתאם למדבקה בתחילת הנסיעה אם אתם לא רוצים להתרושש. בערים הקטנות תתקשו למצוא מונית, בגלל דומיננטיות האופנועים, המהווים חלופה לא רעה בכלל.

איך מזמנים מונית:

בשונה במקצת בעולם המערבי. ככל אצבע, לא להזמין מונית עם אצבע אחת כמו שעושים בד”כ, במקום זאת, יש להשתמש בכל כף היד. כדי לסמן למשהו, כמו שעושים לייק בפייסבוק, האגודל למעלה וכל שאר האצבעות כפופות, חלק מהאנשים יעשו שאת כאשר היד שוכבת (שהכף יד כלפי מטה עם אצבעות מכופפות והאגודל בחוץ).

שימשו באצבע אחת שמורה לכלים ולילדים קטנים, מטייל שעושה את זה נתפס כמעליב ומבייש.

חברות מוניות

עם היציאה משדה התעופה תירדפו אחרי נהגי מוניות, אל תיקחו את המונית הראשונה שאתם רואים. ברחבי ווייטנאם יש שתי חברות מוניות בעלות מוניטין:

  1. מאי לינה – Mai Linh
  2. ווינאסון – Vinasun

אם תבחרו ללכת בחרה מ”דרגה שנייה” אתה חייב לוודא שהמונה הופעל לפי המחיר הנקוב לקילומטר, הנהגים בחברות השונות “שוכחים” להפעיל מונה, הנסיעה אמורה בדרך כלל לעלות כ-15,000VND לקילומטר.

כשאתה אומר לנהג לאיפה להגיע, דאג להראות לו את המקום לפי כתובת בלבד ולא לפי שם המלון, לרוב המוניות יש הסכם עם בתי המלונות, הנהג יכול להביא אותך לאותו שם מלון רק בכתובת אחרת (יש לא מעט מלונות עם אותו שם). רצוי להשתמש ב Google Maps גם בזמן הנסיעה, זה יבטיח לך להגיע ליעד הנכון, מה גם שתוכלו להראות את הכתובת לנהג.

אופנוע – Xe Om

זהו כלי התחבורה הנפוץ ביותר בווייטנאם. על פי ההערכה כ-20 מיליון אופנועים נוסעים בכבישי ווייטנאם מדי יום.

אין בחוק הגבלה שנאכפת על מספר הנוסעים או גודל המטען, ואתם פשוט לא תאמינו כשתראו מה המקומיים מעמיסים על האופנועים שלהם.

בכל מקום שתדרכו בווייטנאם – נהגים ירדפו אחריכם ברחוב ויציעו להסיע אתכם. חלק מהם הינם נהגי מוניות על אופנוע הנקראים סה-אום (Xe om) , אך כמעט כל בעל אופנוע שיחלוף לידכם – יעצור ויציע להסיע אתכם בתשלום כדי להרוויח כסף על הדרך. חשוב מאוד להתמקח ללא בושה על המחיר המופקע שלרוב יציעו לכם, לאחר שביררתם במלון או באכסניה כמה בערך צריכה לעלות הנסיעה.

השכרת רכב או אופנוע 

באופן כללי, מומלץ להימנע עד כמה שאפשר מנהיגה בווייטנאם ולבטח מנהיגה על רכבים פרטיים או אופנועים בערים הגדולות כמו הו צ’י מין סיטי והאנוי. המנטליות על הכביש היא כאוטית לגמרי, ללא אכיפה של חוקים וכללים ועם נהגים העוברים מצד לצד מבלי להתייחס לרכב העומד בדרכם. עם תרבות נהיגה כזו אין פלא שמספר תאונות הדרכים בווייטנאם גבוה ביותר. כך או כך, רשיונות נהיגה בינלאומיים אינם מתקבלים בווייטנאם וכמעט ולא תתקלו במטייל עם רכב שכור אלא אם הוא שכור יחד עם נהג צמוד. כיום מתחילות לצוץ חברות השכרה בינלאומיות כמו החברה “באדג’ט”, שמספקות שירות השכרה עם נהג צמוד בעלות יומית של כ- 60$ לרכב קטן. 

בערים ובעיירות אליהם מגיעים תיירים רבים קיימת אפשרות לשכור אופנוע מבתי קפה, מלונות, חנויות לאופנועים וסוכנויות של נסיעות. מומלץ ביותר לבדוק את האופנוע טוב מאוד מפני פגמים ותקלות טרם ההשכרה. כשמדובר באזור רגוע יותר ולא בעיר מרכזית, האופנוע מהווה אמצעי התניידות נוח ויעיל להיכרות עם האזור תוך גמישות וחופש. מרחקים ארוכים פחות מומלץ לעבור עם אופנוע שכן הדרכים לא תמיד בטוחות. המקומות להשכרת אופנועים הם רבים ומרובים ובזכות כך העלויות נמוכות ומגיעות לכ- 7$ ליום השכרה, עם הנחות למשכירים במשך מספר ימים. 

מכיון שלא מקבלים בווייטנאם רשיונות נהיגה בינלאומיים, קחו את רישיון הנהיגה מהבית ופנו ל- Centre for Automotive Training and Mechanism  שבהאנוי או למשרד התחבורה בהו צ’י מין סיטי להמרת רישיונכם ברישיון נהיגה מקומי. כמו כן, רצוי לשלם על ביטוח צד ג’. הדלק בווייטנאם זול וזמין בתחנות רבות בצד הכבישים כך שאין מה לחשוש מלהיתקע. ולסיום – זיכרו לבקש ממקום ההשכרה קסדה (יש כאלו שילוו לכם וכאלו שישכירו לכם אותה בעד סכום סמלי) מאחר וחובה לחבוש קסדה על פי חוק בווייטנאם.

במידה ותרצו לנהוג בעצמכם – ניתן לשכור אופנוע כמעט בכל גסטהאוס, סוכנות טיולים או בית קפה בווייטנאם ויחד עמו תקבלו “קסדת חצי” פשוטה ולא בטיחותית. רישיונות נהיגה בינלאומיים אינם תקפים בווייטנאם ובפועל רוב התיירים נוהגים ללא רישיון, אך במקרה של תאונה הביטוח הרפואי לא יכסה את ההוצאות הגבוהות הכרוכות בכך. אם אתם בעלי רישיון נהיגה לאופנוע מומלץ לתרגם אותו לווייטנאמית ואז יכירו בו רשמית.

סייק-לו (Xich lo)

היא אפשרות נעימה, זולה ולא מזהמת להתנייד בעיר. זוהי ריקשת אופניים מוצלת בשמשייה, בה הנהג יושב מאחוריכם ומדווש במרץ.

הסייק-לו התלת-גלגלי כבר פחות נמצא בשימוש. מדובר בריקשה שיכולה להסיע עד שני נוסעים והיא נמצאת בעיקר באזורים מתויירים.  הנסיעה בסייק-לו זולה כאשר נסיעה קצרה של כרבע שעה עולה קצת פחות מדולר. שימו לב שבלילה תעריף הנסיעה עולה. ניתן לתפוס גם מונית רגילה ברחובות הערים הגדולות אך יש לוודא שהנהג מפעיל מונה. הנסיעות במונית אינן יקרות כשנסיעה קצרה עולה כדולר וחצי (30,000 דונג).

אופניים

הדרך הכיפית והזולה ביותר לטייל בתוך הערים ובין הכפרים היא באמצעות אופניים שכורים, אותם תמצאו במרבית הגסטהאוסים וסוכנויות הטיולים. הרכיבה קלה בערים השטוחות ומאפשרת לראות את ווייטנאם מקרוב.

החיטוב ושיפור הכושר שלכם יהיו ערך מוסף לחוויה… 

רכיבה על אופניים היא אמצעי התניידות פופולרי מאוד בווייטנאם. רבים המגיעים לערים ולעיירות השונות, שוכרים זוג אופניים ותרים אותן בפידול כאשר עלות ההשכרה לא צריכה לעלות יותר מ- 2.5$ ליום (50,000 דונג). ניתן גם לעלות עם האופניים על רכבת (יש לבדוק האם הקו והרכבת הספציפיים מאפשרים זאת) תמורת תשלום סמלי ואפילו בחלק מהאוטובוסים המספקים שירות “כרטיס פתוח”. מקומות מומלצים לרכיבה על אופניים הם דה לאט, הוי אן, הואה ונין בין. יהיה זה פחות מומלץ לרכב על אופניים בערים הו צ’י מין והאנוי בגלל התנועה הכבדה והמסוכנת. מאחר וחלקיה הרבים של ווייטנאם שטוחים, הרכיבה בה הופכת לקלה ובשל כך – אטרקטיבית מאוד בקרב התיירים המעוניינים לתור את כולה בעזרת אופניים ששכרו או קנו.  

טיסות לווייטנאם במחירים הטובים ביותר

לווייטנאם אין טיסות ישירות (נכון לרגע כתיבת שורות אלו), ויש לטוס עם חניית ביניים (קונקשן) דרך יעד באירופה או אסיה.  הטיסות מישראל לבנגקוק שבתאילנד הן זולות ויעלות, ומשם ניתן לקחת טיסת המשך להאנוי או הו צ’י מין סיטי (סייגון) באחת מהחברות המקומיות (חברת  Air Asiaהיא האמינה ביותר, וחברת Vietjet Air עשויה להיות הזולה ביותר). חלק מהטיסות מבנגקוק יוצאות משדה התעופה  ,Don Muang המרוחק כ- 37 ק”מ משדה התעופה Suvarnabhumi, אליו מגיעות הטיסות מישראל, אך בין השניים יש שאטל בחינם. בכל מקרה, מומלץ להקפיד על קונקשן ארוך מספיק בין הטיסות, למקרה של עיכוב בטיסה הראשונה.

שדה התעופה של הו צ’י מין סיטי (Tan Son Nhat airport) עמוס מאד בנוסעים מקומיים, ולכן נוח הרבה יותר לטוס להאנוי. בחברות התעופה הזולות (לואו קוסט) המשקל מוגבל ל-7 ק”ג, המושבים פחות נוחים וגם איחורים אינם נדירים, אבל לאחר שעתיים טיסה (מתאילנד) מובטח לכם שתשכחו את תלאות הדרך. חברות התעופה הלאומיות, כמו Vietnam Airlines או Angkor Airlines הן דייקניות ונוחות יותר.

מאמרים נוספים
נהנתם מהמאמר? שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב google
Google+
לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן