חגים ופסטיבלים בווייטנאם

ווייטנאם מוכרת למטיילים בזכות נופיה המרהיביםמפרץ הא לונג, דלתת המקונג או האי פוקוק. אך יש בה רובד נוסף של עניין ויופי, הטמון בזהותה התרבותית הייחודית.

כדי להכיר את ווייטנאם לעומק, לטבול במהותה ולהגיע לתמצית הקסם של המדינה המרתקת הזו, צריך לבקר בפסטיבלים הצבעוניים הנערכים בה מדי שנה. לכל אירוע מאפיינים ייחודיים ונקודות שיא שונות.

חוגגים מסביב לשעון

העם הווייטנאמי אוהב לחגוג, אוהב את המסורת ארוכת השנים שלו ואוהב להתגאות בה בפני זרים. למי שמגיעים לביקור בזמן פסטיבל יש הזדמנות פז להכיר מקרוב את המנהגים המקומיים, להתנסות בהם, לטעום את המאכלים המיוחדים לחגיגות ולחוות יחד עם בני המקום שמחה מלאת תמימות, ונטולת מעצורים.

המזל שלנו כמטיילים הוא, שכמעט בכל תקופה בשנה בה נגיע לווייטנאם – “ננחת” על אירוע, חגיגה או פסטיבל. כדי “לעזור למזל”, מומלץ לסמן ביומן את התאריכים המיוחדים, ולנסות לכלול בימי הביקור בווייטנאם לפחות אחד מהם. כתבה זו תעזור לכם מאד, שכן היא מאורגנת כך שהיא כוללת בה את מרבית האירועים הגדולים בווייטנאם.

טט נגויאן דן (Tết Nguyên Đán) – ערב השנה החדשה (סוף ינואר תחילת פברואר)

ממש כמו לוח השנה היהודי, גם בווייטנאם משתמשים באופן מסורתי בלוח שנה המבוסס על הירח ולא על השמש, וחגיגות השנה שלהם המכונות טט נגויאן דן (Tet Nguyen Dan). מותאמות ללוח זה ונחגגות בד”כ במקביל לחודשים סוף ינואר תחילת פברואר.

מדובר באחת החגיגות הגדולות והחשובות ביותר במהלך השנה, הנחגגות בכל רחבי המדינה, ביום “שבתון”. כל התושבים מבלים עם משפחותיהם, ומתפללים לשנה חדשה מוצלחת ופורייה. הרחובות צבועים באדום – צבע שמסמל מזל במסורת הווייטנאמית, והבתים המקושטים מתמלאים בעצי תפוזונים סיניים ופרחים עונתיים. מאכל מסורתי פופולרי בחג זה הוא עוגות הצ’אנג Chung Cake)), העשויות משכבות של אורז, שעועית ונתחי חזיר. העוגות עטופות בעלי בננה ומבושלות במים רותחים. זה אולי לא ממש, נשמע כמו “עוגה”, אך זה טעים ומזין, ומככב בארוחת החג לצד הספרינג רולס המסורתיים ומנות העוף והבשר. לאחר הארוחה, הילדים מקבלים מעטפות אדומות עם כסף “ממוזל”, והמבוגרים מתפנים לביצוע פולחני החג.

עסקים רבים ייסגרו במהלך תקופה זו, אם כי רבים מאלה הקשורים לתיירות יישארו פתוחים. ל- HCMC (Ho Chi Minh City) כמעט יש תחושה מוזרה בפרברים, כאשר הרחובות השוקקים בדרך כלל מרוקנים ושלווים. טט הוא היום הראשון של האביב, המכונה גם Hội xuân  (פסטיבל האביב), והוא זמן של התחדשות ותקווה לשנה הקרובה. אם אתם בווייטנאם במהלך תקופת ה-טט, יש לכם אפשרות להתנסות ולחוות מנהגים מסורתיים רבים, כולל אוכלים מיוחדים, תצוגות זיקוקי דינור ומתן “כסף מזל”, כסף VND חדש במעטפה אדומה, המיוצר במיוחד למטרה זו. זה מעניין במיוחד לילדים למרות שמנהלי חברות רבים מעניקים גם “כסף מזל” לעובדיהם.

ישנם מספר פסטיבלים אחרים אשר חופפים לחגיגות ה-טט. חלק מהצבעוניים ביותר הם פסטיבלי פרחי האביב כמפורט להלן.

לגבי השנה החדשה של העולם הנוצרי” אל דאגה – הווייטנאם לא יוותרו על הזדמנות לחגיגה נוספת, ומציינים גם את ערב השנה החדשה לפי לוח השנה הגרגוריאני ב 31- לדצמבר, כמו ביתר מדינות העולם, למרות העובדה שיום חג המולד אינו חג ציבורי בווייטנאם עדיין יכולים להיכנס לרוח החגיגית. מרכזי קניות מציבים עצי חג המולד וקישוטים, והאזור המרכזי סביב בית האופרה מעוטר באורות בהירים וקישוטי חג המולד במשך רוב חודש דצמבר, כמו גם האזור סביב הארמון. מקסים במיוחד להסתובב באזורים אלה בערב כשמשפחות, צעירות וזקנות מתענגות על החגיגות.

המרתון ההררי של ווייטנאם (ספטמבר)

אחד מאירועי המרתון הגדולים באסיה מתקיים סמוך לעירייה ההררית סאפה (Sa Pa) שבצפון מערב ווייטנאם. אמנםהאירוע נחנך רק בשנת 2013, אך הוא מתקיים מאז באופן קבוע, בכל שנה בחודש ספטמבר. המרוץ מושך אליו אצנים מקצועייםמכל העולם, אך הוא גם פתוח גם לחובבים, לאורחים ולמי שמעוניין להשלים רק חלק מהמסלול.

הריצה בתוואי השטח ההררי אינה פשוטה, אך היא מתגמלת בנופים מרהיבים, שדות אורז זהובים, בתים קטנים ואדומים משובצים על רקע ירוק-עד, ומפגשים עם בני מיעוטים שבמקרה צועדים בדרכם על אותו השביל, ועדרי בופלו החוצים את ההר בדרכם לוואדי הסמוך.

מומלץ לשלב את חוויית המרתון עם לינה בסאפה, ובילוי של יומיים נוספים באזור.

בתי מלונות בסאפה

פסטיבל התרבות והמסורת של הואה (אפריל – יוני : כל שנתיים)

פעם בשנתיים בין החודשים אפריל – יוני, נחגוג בעיר ההיסטורית הונה (Hue) אחד האירועים הגדולים והמרשימים ביותר בווייטנאם – פסטיבל הואה (Hue Festival) . העיר, שחלקה העתיק הוכר על ידי אונסק”ו כאתר מורשת עולמית, חולקת כבוד לעברה, למורשתה ולמסורת העתיקה.

במהלך שבוע הפסטיבל נערכים מופעים בכ – 40 נקודות עניין בעיר, המציגים ריקוד, תצוגות אמנות, תיאטרון (רגיל וגם תיאטרון בובות מיוחד), מוסיקה, מופעי רחוב, אקרובטיקה, מופעי ספורט ועוד, כאשר הקו המקשר ביניהם הוא שהם כולם עוסקים במסורת המקומית.

פסטיבל זה הוא אחד האירועים הפופולריים ביותר בווייטנאם, ולאחר שמוודאים שהוא אכן מתרחש במקביל לתאריכי הביקור – מומלץ לשריין מקומות לינה בהקדם, שכן הביקוש גדול על ההיצע.

בתי מלונות בעיר הואה

פסטיבל אמצע הסתיו (סוף ספטמבר תחילת אוקטובר)

כפי ששמו בוודאי מרמז – מהותו של פסטיבל זה הוא לחגוג את אמצע הסתיו, תקופה יפהפייה בווייטנאם, וכן בסין – שם הפסטיבל נערך במקביל. לפי המסורת, הפסטיבל נחגג בליל ירח מלא, לאחר קציר מוצלח, ומסמל את זה שכעת החקלאים יכולים לנוח, להתרווח וליהנות מפרי עמלם. תאריך הפסטיבל נע בין סוף ספטמבר לתחילת אוקטובר, או – לפי לוח השנה המסתמך על הירח – ב-15 לחודש השמיני.

במסגרת האירוע נערכות פעילויות רבות – “ריקודי נמר” מסורתיים, הכנת פנסים מנייר וצעדה איתם ברחבי העיר, מסיבות ירח מלא וכמובן “עוגות ירח” (Moon cakes) מסורתיות וטעימות.

אם צריך לבחור מקום אחד להשתתף בו בפסטיבל אמצע הסתיו, כדאי שזה יהיה העיר התוססת הוי אן ,(Hội An)  במרכז ווייטנאם. העיר, שגם מוכרת כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו, מתמלאת בתקופת הפסטיבל בפנסים מיוחדים המאירים אתסמטאותיה היפות, במופעי רחוב מרשימים ושווקי אוכל טעים.

פסטיבלי פרחי האביב

ישנם לפחות שני פסטיבלי פרחי אביב ששווה לבקר בהו צ’י מין העיר במהלך חגיגות ה-טט

רחוב נגן הו, במחוז 1, (Nguyen Hue Street, in District 1) נסגר ומרופד עם סידורי פרחים יפהפיים במשך מספר ימים. המבקרים יכולים להתפעל מהעיבודים המוצגים, ליהנות מהאוכל והשתייה המקומיים  ולעיין תערוכות של אמנים מקומיים מוכשרות

פארק התרבות הטאו דן היפה ברחוב Nyuyen Thi Minh Khai,  מחוז 1, מקיים גם פסטיבל פרחי אביב הכולל מוזיקה, משחקים, אוכל וכמובן פרחים.

פסטיבל הזיקוקים הבינלאומי של דנאנג (סוף אפריל)

האירוע הבא מיועד לכל חובבי הפירוטכניקה שבינינו, והוא גם מושך אליו מומחים בתחום מכל רחבי העולם, שמגיעים להתחרות ביניהם, על “השיגור המושלם”. בכל שנה נבחר נושא אחר לפסטיבל וכל תצוגות הזיקוקים עוסקות בו. סוף חודש אפריל הוא הזמן הנכון להגיע לעיר דנאנג (Da Nang) שהופכת למנצנצת במיוחד, ומתמלאת הופעות, קולות וצבעים מרהיבים. במקביל לתצוגות הזיקוקים, בעיר נערכים כמה “אירועי משנה”, כמו: תחרות הסירות ומצעד הסירות שבסיומה, תערוכות אמנות, הופעות פולקלורוהשטת פרחים המונית על נהר האן(Han) .

במידה שאתם מגיעים בתקופה זו לעיר, חשוב מאוד לדאוג לסידורי לינה מראש שכן האזור בתפוסה מלאה.

בתי מלון בעיר דנאנג

קרנבל הא-לונג (אפריל או מאי)

גם ללא קרנבל או אירוע מיוחד, מפרץ הא לונג  (Halong)הייחודי מושך אליו מטיילים בזכות הנוף המרהיב שמצוקי הסלע ש”צומחים” ממנו יוצרים. לא בכדי הוא זכה לתואר אתר מורשת טבע של אונסק”ו, והפך בהדרגה לאחד האתרים הפופולריים ביותר בווייטנאם.

בנוסף לכך, בכל שנה, בחודש אפריל או מאי (יש לוודא עבור כל שנה את התאריך שכן הוא אינו קבוע), נערך בו קרנבל יפהפה, עתיר משתתפים – שחקנים ושחקניות בתלבושות מסורתיות מעניינות – זמרים, רקדנים ומוסיקאים, שמשתלבים באינספור מופעים ופעילויות אינטראקטיביות עם הקהל.

כחלק מהקרנבל נערך מצעד תלבושות אמנותיות ברחובות העיר, שמושך אליו את מיטב המוחות האמנותיים בווייטנאם, ומהווה אירוע יוצא דופן, צבעוני ומהפנט.

מומלץ לשלב את השהות גם להפלגה במימי המפרץ, בין המצוקים ולתוך המערות, שמהווה חוויה נהדרת בפני עצמה.

לינה ואירוח במפרץ הא לונג

פסטיבל אאו דאי – הו צ’י מין סיטי (סייגון) (מרץ)

אמנם הוא הצטרף למסורת הפסטיבלים הווייטנאמית רק בתחילת המאה ה- 21, אך פסטיבל אאו דאי (Ao Dai) תופס תאוצה במהרה וכובש את מקומו כאחד האירועים הבולטים במהלך השנה.

הוא נערך בכל שנה בחודש מרץ, ומהותו היא מתן מקום של כבוד לתלבושות האאו דאי המסורתיות, המסמלות את היופי הנשי בתרבות הווייטנאמית.

הפסטיבל נפתח בתצוגות אופנה של מעצבים נחשבים בתחום, המציגות את התלבושות בוואריאציות שונות, ומביאות את “החדשות האחרונות” של עולם האופנה אל הציבור הרחב. לאחר מכן מתקיימת תהלוכת תלבושות במדרחוב הראשי שברחוב Nguyen Hue, מוקמים דוכנים שונים לרכישת בגדים, מזון רחוב והופעות ססגוניות.

עבור המבקרים זוהי הזדמנות פז להכיר את דגמי האאו דאי, כמו גם להתלבש בהם בעצמם, ואפילו לעצב לבד את הבגד, כיד הדמיון הטובה עליהם.

בתי מלון בעיר הו צ’י מין

פסטיבל הפנסים החודשי – Tet Nguyen Tieu  (כל 15 לחודש בירח מלא כל השנה)

כמעט בכל תקופה שבה מבקרים בווייטנאם – ניתן להשתתף באירוע פולקלור כזה או אחר, שכן יש לא מעט כאלה…  פסטיבל הפנסים מבטיח זאת – הוא נערך על בסיס חודשי, בכל ליל ירח מלא ולאורך כל השנה, בעיר המורשת העולמית הוי אן(Hoi An) .

מטרת הפסטיבל היא די פשוטה – לחגוג את מלאותו של הירח, ולמרות שהוא חוזר על עצמו בתדירות גבוהה – ההתרגשות מהאירוע גואה מחדש בכל חודש. במהלך אותו ערב קסום מכבים כל בתי העסק, הברים והמסעדות, את האורות ומשתמשים אך ורק בנרות וב”פנסים סיניים” (סוג של עששית עשויה נייר). תנועת כלי רכב ממונעים נאסרת בערב זה והתמונה המתקבלת היא של עיר עתיקה, שכמו קפצה מתוך ספר ההיסטוריה הישר אל ימינו.

שיא האירוע הוא בערב, אז נפגשים כל אנשי העיר והמבקרים לגדת נהר טו בון (Thu Bon),עם פנסי הנייר שהכינו מבעוד מועד, שצורתם כסירות קטנות או כפרח הלוטוס, וביחד מתחילים להשיט אותם על פני המים. המחזה מרהיב ממש וכל משיט גם יכוללבקש משאלה, שבוודאי תתגשם בהקדם!

תהלוכות הפנסים עוברות ברחובות העיר ובמורד ברחוב Luong Nhu Hoc, המוצג במכירת פנסים. אנשים רבים יתכנסו ברחובות נגווין טריי (Nguyen Trai), האי ת’ונג לאן אונג (Hai Thuong Lan Ong) , לואונג נה הוק (Luong Nhu Hoc) וטרן האנג דאו (Tran Hung Dao) כדי לצפות במופעי אמנות הרחוב ובמצעד של מכוניות פרחים המייצגים סמלים של משאלות טובות כמו הנשיא הו צ’י מין, דרקון מעופף, קרפיון זהב, פרחי אורז ואפרסקים.

סרטון קצר לפסטיבל הפנסים

ההנצחה של קינג הונג

בהיסטוריה הווייטנאמית היו 18 מלכי הונג וביום העשירי של חודש הירח השלישי זוכרים תושבי וייטנאם ומכבירים את כולם. למרות שישנם חגיגות נרחבות בצפון וייטנאם, היום הזה דומה יותר לחג מהעבודה עבור הדרום. עם זאת, בפארק סואי טיין במחוז 9, יש מקדש שנבנה עבור מלכי ההונג ורבים באים להתפלל ולהציע אוכל להאנג דמוי האל. המקדש נמצא בפארק שעשועים, כך שיש המון פעילויות נוספות שתשארו עסוקים בהמשך היום.

יום השחרור (30 לאפריל)

יום השחרור נחגג ב -30 באפריל בכל שנה ומסמן את האירוע בו הווייט קונג כבש את סייגון, כפי שהיה ידוע אז. באופן טבעי, אנשים מבוגרים רבים מ- HCMC ואלה שנמלטו מהמלחמה למדינות אחרות אינם רואים בכך יום חגיגה.

יום מאי (יום העובדים הבינלאומי)

נחגג ב -1 במאי בווייטנאם כדי לחגוג את תנועת העובדים הבינלאומית.

יום לאומי (2 בספטמבר)

היום הלאומי נחגג ב -2 בספטמבר ומנציח את הצהרת העצמאות של וייטנאם מצרפת בשנת 1945.

טט דואן נגו (יוני)

זהו פסטיבל באמצע השנה, לרוב בחודש יוני. הפיחות וההנפקות הן למנוע מחלות ולהדוף את הרוחות הרעות שכן וייטנאמים מאמינים שכאשר מזג האוויר משתנה מאביב לקיץ, קל לחלות. ביום “הרג חרקים”, כל אחד צריך לקום מוקדם ולאכול אורז ופירות דביקים מותססים. הסגידה העיקרית מתרחשת בצהריים. המעניין ביותר למבקרים בעיר הו צ’י מין בזמן זה הוא פסטיבל הפירות הדרומי אשר חופף לחגיגה זו. ראה בהמשך.

יום המורה (20 בנובמבר)

יום המורים שנחגג בווייטנאם ב -20 בנובמבר. תלמידים ובבתי ספר יתקיימו אירועים שונים על מנת להראות הערכה של מורים המעורכים מאוד מאוד בקהילה הווייטנאמית.

חג המולד

חגים לפי חודשים ומקומות מרוכז (סודר לפי חודשי השנה)

פסטיבל / קרנבל                          חודש                                                     מיקום               

טט נגויאן גן (ערב השנה החדשה)      סוף ינואר תחילת פברואר                            ווייטנאם

פסטיבל אאו דאי                            מרץ                                                       הו צ’י מין סיטי (סייגון)

פסטיבל הזיקוקים הבינלאומי                        סוף חודש אפריל                                       דנאנג

פסטיבל התרבות והמסורת               אפריל-יוני (פעם בשנתיים)                         הואה

קרנבל הא-לונג                             אפריל או מאי (לוודא תאריך)                                   מפרץ הא-לונג

פסטיבל אמצע הסתיו                      סוף ספטמבר תחילת אוקטובר או ב-15/8        ווייטנאם/ רצוי בהוי אן

המרתון ההררי של ווייטנאם             ספטמבר                                                  סאפה

הערים והמקומות בווייטנאם בהם נערכים הפסטיבלים הכתובים כאן – לחץ כאן

חגים אחרים

ישנם מספר חגים אחרים שנצפו בווייטנאם שאינם מוכרזים על חגים ציבוריים. לקבוצות שונות יתקיימו חגיגות רלוונטיות ליום. ניתן למצוא רשימה מלאה של חגים כאן

יום הולדתו של בודהה

חג דתי זה נחגג בווייטנאם ביום ה -15 בחודש הרביעי בלוח השנה הירחי נחגג בשקט עם תפילה במקדשים השונים ברחבי העיר, כאשר הטובים שבהם נהנה בפגודת נג’יה אן הוי בקוואן בצ’ון (מחוז 5) [ghia An Hoi Quan Pagoda in Cho lon (District 5)]

יום הילדים הבינלאומי

יום הילדים הבינלאומי מכבד את צעירי וייטנאם ב -1 ביוני.

מאמרים נוספים
נהנתם מהמאמר? שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב google
Google+
לוגו של וואטסאפ
דילוג לתוכן